Kontakt: +48 63 242 45 58 | info@bursakonin.pl | wychowawcy@bursakonin.pl

RODO


Historia Bursy

Poczatki Bursy Szkolnej nr 1 są ściśle zwiazane z powstaniem w Koninie Technikum Mechaniczno - Elektrycznego. Zaistniała wówczas potrzeba budowy Internatu dla osób dojeżdżajacych, które do tej pory mieszkaly w internacie Liceum Ogólnoksztalcacego, mieszczacym sie w Starym Koninie.

Internat oddano do użytku w roku 1964, lecz byl to budynek w stanie prawie surowym, zapewniajacy zakwaterowanie 220 wychowankom. Prace nad jego urządzeniem spadly na pierwszych wychowanków, którzy sami urządzili całe zaplecze internatu - kuchnie, jadalnie, świetlice. We własnym zakresie urządzali i dekorowali sypialnie. Nad całością organizacji placówki czuwał ówczesny kierownik, Pan Edmund Sobczak wraz z wychowawcami, pracownikami administracji i obsługi. Jednocześnie powstał pierwszy samorzad, reprezentujacy wszystkich wychowanków - Młodziezowa Rada Internatu, w skład której wchodzily sekcje: kulturalna, sanitarna, sportowa, gospodarcza, fotograficzna, w których młodziez mogła rozwijać swoje zainteresowania.

1 stycznia 1973 r. decyzją Kuratora Okregu Szkolnego Poznanskiego Pani Anny Tyczynskiej z dnia 22 grudnia 1972 r. Internat zostal przemianowany na samodzielną placówkę - Burse Szkolnictwa Zawodowego, której dyrektorem zostal dotychczasowy kierownik internatu Pan Edmund Sobczak.

Pół roku pózniej bursa obchodzila swoje pierwsze dziesięciolecie istnienia, na którym to zaprezentowano dorobek placówki oraz osoby, które szczególnie zapisały sie na kartach jej dziesiecioletniej historii. W gronie wyróznionych osób, poza kadrą wychowawczą, obslugą i administracją, znalazl sie Bonifacy Miklas, który jako wychowanek Bursy zdobył w sportach obronnych 5 złotych, 2 srebrne, 3 brązowe medale oraz 3 puchary na arenie krajowej, jak i międzynarodowej.

Mówiac o ważniejszych i ciekawszych wydarzeniach z życia naszej placówki należaloby wspomniec o tym, że w maju 1974 r. Konin gościł uczestników 28 Kolarskiego Wyścigu Pokoju. Po jeździe indywidualnej na czas ze Stawiszyna do Konina kolarze odpoczywali w naszej Bursie. W kronice bursowskiej odnaleźć można obok zdjeć autografy m.in.: Ryszarda Szurkowskiego, Stanislawa Szozdy, Mieczysława Nowickiego i wielu innych.

W roku 1983 Bursa udzieliła schronienia poszkodowanym przez żywioł powodzi rodzinom.

W 1975 r. funkcję dyrektora bursy objął Pan Jerzy Wasielewski dotychczasowy wychowawca, który z roczną przerwą w roku 1998/99, kiedy dyrektorem byl Pan Arkadiusz Chmielewski, pełnił te funkcje do końca roku 1999. Początkowo nad sprawami dydaktyczno - wychowawczymi wraz z dyrektorem czuwało sześciu wychowawców, z biegiem lat liczba ta poszerzyła się o nauczycieli z sąsiadujacej szkoły. W tym czasie mieszkało okłlo 220 wychowanków, w tym 20 dziewczat. Młodzież rekrutowala się z czterech szkół: Technikum Mechaniczno - Elektrycznego, Zasadniczej Szkoły Zawodowej, Liceum Zawodowego i Liceum Ogólnoksztalcacego.

W 1999 r. organem prowadzacym bursy jako placówki opiekuńczo - wychowawczej stał się Urząd Miasta Konina. Od 1 stycznia 2000 roku został powołany na dyrektora pan Antoni Baranowski, który pełnił tę funkcję do końca sierpnia 2007 roku. W ciągu tych kilku lat, kiedy pełnił stanowisko dyrektora, placówka otrzymała środki finansowe, które pozwoliły na wykonanie prac remontowych w bursie - ocieplenia wraz z nową elewacją budynku, wymianę okien, remont łazienek, modernizację węzła cieplnego oraz wymianę instalacji grzewczej i odnowienie oraz nowoczesne wyposażenie pokoi.

Od września 2007 r. stanowisko dyrektora zajmuje pan Andrzej Spławski, który wcześniej pracował w bursie jako wychowawca. Od czasu objęcia przez niego stanowiska pozyskał środki na remont korytarzy, klatek schodowych, odnowienie pokoi i łazienek, modernizację instalacji elektrycznej, monitoring wewnątrz i na zewnątrz budynku. Doposażona została równiez siłownia, kawiarenka internetowa, założono sieć bezprzewodową (WiFi), urządzono zaplecze kuchenne do korzystania dla wychowanków.
Edmund Sobczak - kierownik i dyrektor w latach 1964 - 1975

Jerzy Wasielewski - dyrektor w latach 1975 - 1999

Antoni Baranowski - dyrektor w latach 2000 - 2007

Andrzej Spławski - dyrektor od roku 2007